#1 2009-12-16 19:29:48

Administrator

Administrator

Zarejestrowany: 2009-12-11
Posty: 21
Punktów :   

Kung Fu

Kung-fu – oznacza osiągnięcie czegoś przez ciężką i wytrwałą pracę. W tradycyjnej mowie chińskiej Kung-fu jest określeniem dla sztuk walki, w szczególności wyraża gotowość, do której się dochodzi przez wytężoną pracę. Może się to odnosić zarówno do walki, jak i innych dziedzin życia (dosłownie każdej innej czynności). Tradycyjnym zbiorem pojęć wszystkich chińskich sztuk walki jest Wushu.
W latach 70. XX wieku Kung-fu zostało spopularyzowane (najpierw w USA) przez Bruce'a Lee (np. filmy Droga smoka, Wejście smoka, Wściekłe pięści). Oprócz wielu filmów fabularnych nakręcono również serial telewizyjny pod tytułem Kung-fu. Nawet w Chinach pojęcie to zaczynało mieć coraz więcej znaczeń. Z czasem trudno było oddzielić sztuki walki od sportów walki, a słowo Shaolin-Gongfu(Gōngfu) (Szaolin Kung-fu) używano na określenie sztuki walki klasztoru Shaolin.
Łącznie warto wyróżnić 60 głównych stylów kung fu, choć liczbę wszystkich można mnożyć w tysiące. Podział na północne i południowe (pierwsze z przewagą silnych kopnięć i zwrotów, drugie o mocnej podstawie z przewagą statyki i technik ręcznych) jest już jedynie faktem historycznym, bez znaczenia aktualnego.
- Styl Małpy (Hou Quan)
- Styl Modlącej się Modliszki (Tang Lang Quan)
- Styl Pięść Pięknej Wiosny (Wing Tsun Kuen)
- Styl Płonącego Smoka (Huo Long pai)
- Styl Tygrysa (Hu Quan)
- Styl Żmii (She Quan)
- Styl Leoparda (Li Long Tang)

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
ćwiczenia magiczne www.swewok2.pun.pl imiona bogów hinduizmu tuning optyczny motocykla 125 szukam faceta kielce